Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je úterý 27.02.2024, svátek má Alexandr
Stránky již shlédlo 1306676 lidí. Dnes 115 návštěvníků.

ČlánkyJosef Haas ze Stanětic vystavuje ve Kdyni unikátní porcelánové sošky

Kdyně - V Muzeu příhraničí ve Kdyni je k vidění nová výstava, která nese název Figurální porcelán z 18. a 19. století. K vidění je zde přes sto porcelánových sošek stanětického sběratele Josefa Haase.

Návštěvníci mohou obdivovat i opravdové unikáty nelen z legendárního míšenského porcelánu, ale také figury, které byly vyrobeny ve vyhlášených porcelánkách Frankethal, Höchst či Ludwigsburg.

Josef Haas vystavil část své drahocenné sbírky zcela poprvé. Všechny také sám zrestauroval.

?O porcelán se hlouběji zajímám asi patnáct let. Restaurování dělám poslední čtyři roky. Koupit restaurovanou figuru je velmi drahá záležitost, proto jsem se o to pokusil sám. Je pouze na návštěvnících výstavy, aby zhodnotili, zda se mi to daří," řekl skromně vystavovatel.

Panu Haasovi bylo líto krásných porcelánových figur, které by se poškozené válely po půdách.
?Jsou to nádherné staré věci a já se jim snažím znovu vdechnout život. Jejich oprava ale vyžaduje hodně času a trpělivosti. Když figurce chybí ruka nebo noha, musím ji vymodelovat a pak ještě namalovat. Není to však jen tak. Než se do opravy pustím musím si figuru dlouho a trpělivě prohlížet, abych se dostal do duchu myšlení původního tvůrce. V tom je třeba pokračovat, aby na figuře nevznikl cizorodý prvek. Každý modelář má svůj styl práce. Musím si také zjistit co nejvíc o porcelánce, kde byla vyrobena i o malíři, který ji maloval. Dnes v době internetu je to mnohem snazší. Restaurování figur je taková miniaturní sochařina a malířina. Na některé sošce pracuji 14 dní a na jiné třeba i čtyři měsíce," dodal Haas.

Jedinečná výstava bude v sále Muzea příhraničí ve Kdyni k vidění až do 5. září.

» Domažlický deník

vloženo: 12.7.2016  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©