Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je středa 06.12.2023, svátek má Mikuláš
Stránky již shlédlo 1280174 lidí. Dnes 239 návštěvníků.

ČlánkyVýstava figurálního porcelánu 18. a 19. století

Srdečně zveme na výstavu starožitníka a sběratele Josefa Haase, kterou zahájíme vernisáží ve čtvrtek 30. června v Muzeu příhraničí ve Kdyni.

Porcelán a jeho vznik se datuje před více než tisíci lety. Byl vynalezen v Číně. Pokud se obchodními stezkami dostal až do Evropy, byl zde prodáván velmi draze. Proto se už výrobci kameniny snažili v Evropě nalézt tajemství porcelánové hmoty. V době renesance, ale dříve už ve Španělsku, Araby byla vyráběna majolika, která nalezla obliby i v renesanční Itálii. Ale stále různě tvarovaná a malovaná majolika neumožňovala kvalitu a tvary porcelánových výrobků. Čínský porcelán se přestal vyvíjet v 18. století a bylo jen otázkou času, kdy tajemství porcelánu bude objeveno v Evropě. Stalo se tak nejdříve v Míšni, kde chemik a fyzik Tschirnhaus za pomoci ředitele budoucí první porcelánky Böttgera vyrobili v roce 1707 červenou kameninu a jaspisový porcelán. O rok později již byl v Míšni vypálen první bílý porcelán.
Na této výstavě jsou představeny především špičkové německé porcelánky s ukázkami jejich figurální tvorby a výroby 18. a především 19. století, a potom je tu oddíl věnovaný porcelánkám v Čechách z 19. století, zejména z oblasti Karlovarska v čele se Slavkovskou porcelánkou a s porcelánkami ze severu Čech (Teplice, Duchcov).
Také porcelánky v Čechách, které vznikaly především v 19. století, se snažily napodobovat své vzory, především Míšeň, a mnohdy se dopracovaly též pozoruhodných výsledků. Každá porcelánka užívala a dodnes užívá svou značku. Značení se většinou buď vtlačovalo na dno soklu či nádoby, ale též se značky malovaly například podglazurní modří.
?Můžete obdivovat figury v různých velikostech a od různých porcelánek. Naprostá většina těchto figur je opravovaných - restaurovaných. Porcelánem se zabývám mnohá léta, ale až poslední čtyři roky jsem začal poškozené staré figury opravovat a vdechovat jim tak nový život a nalézat ztracenou krásu. Je to práce, která vyžaduje určité kvantum historických znalostí, umění modelace, malby leckdy štětečky o doslova jednom vlasu. Je třeba si uvědomit, kdy a kde která figura vznikla, aby při opravách nevznikaly dobové nesmysly. Jestli se mi to daří či ne, můžete právě na této výstavě posoudit. Udělejte si výlet do ráje figurálního porcelánu, zve k návštěvě své expozice její autor.

Kdyňsko číslo 3/2016

» Plakát
» Článek

vloženo: 22.6.2016  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©