Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je středa 06.12.2023, svátek má Mikuláš
Stránky již shlédlo 1280159 lidí. Dnes 224 návštěvníků.

ČlánkyKniha stanětického rodáka byla znovu vydána po 79 letech

Stanětice - Oběť soucitu, Halali a Jarčina vyhlídka. Tyto tři knihy napsal a vydal stanětický rodák a fořt Jack Flor před první světovou válkou. Jedna z nich se po desítkách let opět objevila na pultech knihkupectví.

O vydání knihy lesnických povídek Oběť soucitu se postarala Hanka Hoffmannová ze Stanětic.
"Jack Flor byl můj praprastýc. Ve své době spravoval lesy na Kdyňsku, Podzámčí a Trhanovsku. Miloval přírodu a svoji lásku k přírodě vepsal do knih. Já jsem se rozhodla jednu z nich znovu vydat, protože jsou to krásné, české a velmi čtivé povídky ze života uprostřed lesa, psané krásnou češtinou. Jsou to vlastně sepsané každodenní zážitky tehdejšího fořta. V knihovnách tyto knížky sice mají, ale protože vyšly pouze v jediném a velmi malém nákladu před II. světovou válkou, nepůjčují je," řekla Hoffmannová.

Jack Flor se původně jmenoval Jakub. Jméno Jack přijal na italské frontě.
"Z tohoto světa odešel tragicky. Když mu byl diagnostikován zelený zákal a následná slepota, neunesl, že by se nemohl věnovat myslivosti a psaní, a zastřelil se," popisuje smutný konec svého praprastrýce Hoffmannová.

Hanka Hoffmannová udělala přímým potomkům Jacka Flora vydáním jeho knihy obrovskou radost a oni jí za odměnu poskytli autorská práva a navíc ji darovali jeden ze tří dosud nevydaných rukopisů.

"Velice si toho vážím a pokud mi bude přáno, pokusím se vydat i dosud nikdy nezveřejněné dílo."

Kniha Oběť soucitu vyšla před Vánoci v dvousetkusovém nákladu a jeho třetina je už rozprodána. K dostání je v infocentru ve Kdyni, v Chodském hradu a v Chodském knihkupectví v Domažlicích.

?O knížku je veliký zájem, z čehož mám samozřejmě radost. Její první vydání bylo velmi malé. Jack Flor většinu knížek prodal svým kolegům myslivcům nebo daroval tehdejším mysliveckým adjunktům," dodala Hoffmannová.

Helena Bauerová - Domažlický deník

» Domažlický deník

vloženo: 28.1.2016  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©