Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je úterý 05.03.2024, svátek má Kazimir
Stránky již shlédlo 1307980 lidí. Dnes 29 návštěvníků.

ČlánkyDo pouti se Stanětičtí zbaví ruiny na návsi

Stanětice - Za několik týdnů nezbude z bývalé školy ani cihla. Místní se mohou těšit na zelenou oázu.

Už v polovině července by se mohli Stanětičtí dočkat radikálního vylepšení vzhledu centra obce. Plánovaná demolice bývalé školy vedle kostela sv. Kunhuty byla zahájena zhruba před čtrnácti dny.

"Škola je v havarijním stavu. Ačkoliv to zvenku nevypadá, uvnitř je zcela zdemolovaná. Jsou tam velmi špatné stropy, které hrozí zřícením. Rekonstrukce školy by proto nebyla možná. Na základě toho jsme podali žádost o dotaci z Plzeňského kraje a byli jsme úspěšní," řekl Miroslav Jandečka, starosta Zahořan, pod něž Stanětice spadají.

Budova stojí uprostřed obce, hned vedle kostela sv. Kunhuty, který je památkově chráněný a nedělá zrovna parádu. Škola byla původně obecním majetkem. Obec ho však v osmdesátých letech bezplatně převedla okresnímu úřadu, který budovu poskytl nemocnici jako sklad civilní obrany. Jakmile nemocnice přestala objekt využívat, stal se automaticky majetkem krajského úřadu. Obec tedy požádala o jeho navrácení s tím, že ji zlikviduje.

"Chtěli bychom, aby byla budova zlikvidována do Stanětické poutě, která je v polovině července. Na jejím místě vznikne krásné prostranství. V rámci dotace se totiž počítá i s ozeleněním vzniklého pozemku," dodal Jandečka.

"Jsem už sice v důchodu a nikam nechodím, ale přesto jsem moc ráda, že ruina zmizí. Bylo to už hrozné, za chvíli by to spadlo a ještě by to mohlo někoho zranit. Je dobře, že se toho zbavíme a že tam vznikne pěkné a upravené místo a bude tam čisto. Okolí kostelíka na návsi bude určitě moc pěkné," řekla jedna z místních občanek.

Domažlický deník - Helena Bauerová

» Domažlický deník

vloženo: 5.6.2012  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©