Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je úterý 26.10.2021, svátek má Erik
Stránky již shlédlo 1054559 lidí. Dnes 125 návštěvníků.

ČlánkyStanětice, Hříchovice a masopust

O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě.

Kolem 18. století se začaly pořádat zvláštní taneční zábavy, tzv. reduty. Zpočátku byly přístupné jen vyšším vrstvám, později všem. První reduta v Praze se konala v roce 1752.

Ve Staněticích se každoročně v tento čas připravuje maškarní průvod. Letos dali maškarní rej dohromady, tentokráte 2. února, SDH ze Stanětic společně s SDH Hříchovice.
Počasí v tento den sice nebylo pro lidi, kteří se průvodu zúčastnili, zrovna příznivé, ale nechyběl teplý grog, který převlečené servírky v podobě paní Šimánkové a Ševčíkové podávaly všem jako první pomoc při podchlazení. Když průvod prošel Staněticemi, byly veselé a zahřáté masky přemístěny vyčištěným vozem zapřáhnutým za traktorem, který řídil starosta SDH Hříchovice František Kruml, do vedlejší vesničky. Tam už je vítali na návsi.

V obou vesnicích byli občané k těm, co skrývali pod maskou svou tvář, velice vstřícní, nejen že jim přispěli nějakou tou korunkou, ale nezapomněli je ani zahřát v chladném počasí dobrou slivovičkou a nechyběly ani masopustní koblihy a šišky.

Po náročném odpoledni se všichni zúčastnění sešli v hříchovické Dupárně, aby při výborném guláši, připraveném kuchařem Martinem Červeným, se sklenkou lahodného pití tento náročný den s dobrou náladou završili při harmonice, na kterou jim celé odpoledne hrál Václav Sokol.

Čtenářka reportérka - Hana Hoffmannová - Domažlický deník

» Článek

vloženo: 2.2.2008  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©