Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je čtvrtek 07.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín
Stránky již shlédlo 1280564 lidí. Dnes 275 návštěvníků.

ČlánkyZápisky stanětického rodáka Jacka Flora vychází knižně

Jak vypadal náš region, okolí Kdyně, Podzámčí, Trhanov a další zákoutí Domažlicka před sto lety a během světové války, odhaluje ve svých zápiscích stanětický rodák Jack Flor.

Jeho spisy, povídky, postřehy a především zápisky z italské fronty v dobách první světové války vycházejí v současné době knižně, a to díky jeho prapraneteři Haně Hoffmannové ze Stanětic.

"Veškeré zápisy pocházejí z roku 1937. Celkem už vyšly čtyři knihy z plánované šestidílné edice. Poslední je v románové podobě a dát ji dohromady, mi trvalo rok," řekla na úvod Jackova prapraneteř Hana.

Poslední díl se jmenuje Monte Cimone a pojednává o událostech první světové války na italské frontě. Dává do kontrastu hnus a útrapy války s optimismem, návratem do rodného kraje u Domažlic s nezdolnou láskou k domovu a přírodě.

"Můj praprastrýc byl jen v Itálii. Narukoval za Rakousko-Uhersko a po válce se pak vrátil do lesů a do Stanětic. Dům, ve kterém teď v současné době žiji, byl i jeho domovem. Pořád se tu říká u hajnejch," vysvětlila Hoffmannová.

Důvod je prostý. Jack Flor od mládí miloval les, přírodu a jeho životní kariéra tudíž nemohla směřova jinam než do lesů. Byl vášnivý a činorodý milovník a ochránce přírody. Potvrzoval to denně při své práci a dosud může být pro členy cechu svatého Huberta vzorem. Byl však nejenom myslivcem, ale i nadaným literátem.

Knižní publikace Oběť soucitu, Zelený život a Na Jarčině vyhlídce jsou povídky z jeho života uprostřed šumavské přírody z dob, kdy zapadlí vlastenci ještě pěstovali krásnou češtinu a po večerech sepisovali své každodenní zážitky. Povídky se tak zaměřují na prosté radosti života, ale popisuje i rozepře mezi myslivci, co znamenalo být hajný v dobách, kdy lesy kolem Domažlic vlastnil hrabě Schönborn, a nevynechává ani smutnou a zoufalou dobu bezmoci, kdy v roce 1938 Němci zabrali české pohraničí či jak válka a kruté zimy zasahovaly do osudu místních nebo jak v krajině kolem Domažlicka lidé prožívali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Dvě z povídkových knih už kdysi vyšly a teď byly publikované ve druhém vydání. Vše je v nich přesně tak, i v Monte Cimone tak, jak to můj praprastrýc napsal. V příbězích není žádná invence. Celá plánovaná edice jsou pouze Jackovy paměti," pokračovala Hana s tím, že první světová válka je v literatuře i ve vyprávění opomíjená.

"Navíc neexistuje příliš mnoho lidí, kteří se z fronty vrátili a své postřehy a zážitky byli schopni zanést na papír," dodala.

Při své práci se snažila vyhledat i další Jackovy potomky. Povedlo se ji zkontaktovat Jackovu vnučku, která pobývá na Karlovarsku. A jak Hana řekla, je to stále vitální dáma plná energie.

Zápisky stanětického rodáka, veterána a myslivce ještě nekončí. V plánu jsou stále ještě dva díly složené z jeho pamětí.

» Domažlický deník

vloženo: 18.10.2019  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©