Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je neděle 18.08.2019, svátek má Helena
Stránky již shlédlo 749607 lidí. Dnes 399 návštěvníků.

ČlánkyByl vzorem pro postavu z Babičky stanětický lesník?

Stanětice - Z doby před téměř osmi sty lety pochází první písemná zmínka o Staněticích. V té době patřila ves, vzdálená šest kilometrů od Domažlic, do správy kladrubského kláštera.

V polovině čtrnáctého století získali obec majitelé hradu Rýzmberk, který byl v té době významným centrem širokého okolí. Stanětice byly přičleněny ke koutskému statku. Již v té době stál v centru obce gotický kostel svaté Kunhuty, který je její dominantou dodnes. Obec má nyní sto dvacet dva obyvatele a spadá pod obec Zahořany.
Internetové stránky Stanětic připomínají dva významné rodáky. První z nich je profesor Jiří Hoetzel, který se významnou měrou podílel na tvorbě první československé ústavy. Jeho památce vzdává hold pamětní deska na původní budově domažlického gymnázia, kde studoval (nyní zdravotní škola).
Lesník a spisovatel Jakub Flor se narodil ve Staněticích v roce 1895. Je autorem knih s mysliveckou tématikou; přírodních črt a fejetonů. Publikoval zejména ve třicátých letech dvacátého století.
Traduje se, že jedním ze vzorů pro postavu rýzmburského myslivce v proslulé Babičce Boženy Němcové je stanětický myslivec Benda. Spisovatelka ho poznala v polovině devatenáctého století, kdy se často za prací stěhoval její muž, úředník finanční stráže a ona tak poznávala mnohá zákoutí Čech. Na čas zakotvili na Chodsku, kde Němcová navštěvovala Mrákov, Chrastavice, Milavče, Bořice, Stanětice i další místa.
zdroj: www.stanetice.cz

Josef Babor - Domažlický deník

» Článek

vloženo: 19.1.2004  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©