Bezruč Petr - Slezské písně Určeno pro děti
Krásná literatura - beletrie
Trvale v knihovně
Zarezervovat
 

Žánr: Poezie


Sbírka revolučního charakteru, v níž Bezruč kritizuje tehdejší společnost a podává obraz bídy a utrpení těžce pracujícího lidu slezského. Básně vznikaly mezi lety 1903 až 1909 (1. vydání), sbírka pak dostala svou konečnou podobu roku 1928.

Autor nebyl ve svém soukromém životě šťasten a zde promlouvá jeho uzavřenost. Raději pozoruje život ve šťastnějších krjích, vrací se domů a shledává, že je zde cizí. Lid trpí pod tíhou břemen a z jeho krve a potu si utlačovatelé stavějí paláce. Vše se poněmčuje a popolšťuje. Lid je tak otupělý, že za trochu lihoviny prodává svůj jazyk. Básnická sbírka začíná básní Červený květ. Tato báseň je polemikou s Čelakovským.

Slezské písně obsahují 3 motivy - sociální, milostné (intimní) a balady. Krása květiny opomíjené, krása poezie často nepochopené, je zde měřítko lidských hodnot - i to, co se zdá špatné, má svou hodnotu.

Nejznámější básní sbírky je Maryčka Magdonova. Jednou vyprávěl goral příběh Maryšky a Bezruč se rozhodl uvést ji ve své sbírce. Báseň líčí nespravedlivé jednání pánů vůči chudině. Je obrazem hrozné bídy a chudoby tehdejších lidí a na druhé straně velké bohatství pánů.

Sbírka obsahuje i další krásné básně: Ostrava, Kantor Halfar, Dedina nad Ostravicí, Bernard Žár, Z Ostravy do Těšína, Opava, Labutinka, Ty a já, Slezské lesy, Markýz Gíro, Den Palackého ...


Knížka hodnocena: 3244 x, hodnocení: 3


Editovat